Upozornění na reklamu

Vydává Josef Kroupa jako soukromá osoba.

Texty, obrázky, fotografie a grafiky jsou chráněny autorským zákonem, i když to nebude výslovně uvedeno nebo vyznačeno symbolem ©.

Totéž platí o uváděných chráněných obchodních známkách a značkách. Nerozhoduje, zda je či není připojeno označení ® či ™.

Obsah těchto webových stránek nesmí být kopírován, rozšiřován, měněn nebo zpřístupňován třetím osobám ke komerčním účelům a je určen jen pro osobní využití.

Šéfredaktor: Josef Kroupa, redaktorka: Blanka Kroupová, grafické zpracování (hlavička a barevné schéma): Jana Šouflová.

Nevyžádané příspěvky redakce nevrací.


počítadlo.abz.cz
27. 1. 2008 (původní článek z 13. 12. 2007)

TROCHU JINÝ DÁREK

Také máte trvale problémy s výběrem dárků pro své rodiče či prarodiče v penzijním věku, když jim chcete dát něco hodnotného k narozeninám, svátkům nebo výročím? Vánoce už jste nejspíš prošvihli (kolik bačkor, ponožek a šál přibylo?), s výběrem knížek jako dárků bává také problém. (Co se jim vlastně líbí? – a vlastně, vždyť oni jen koukají na televizi…) Nejste sice milionářem, ale pár tisícovek byste do „stařečků“ klidně vrazili, vždyť váš dluh vůči nim, váš život, je prakticky nesplatitelný.

Děti z vás vyloudily možná playstation, možná herní PC (to bylo víc než jen pár tisícovek). Dopřát dětem počítač vám přišlo jaksi samozřejmé, vždyť s touto technikou budou denně v kontaktu, byť by našly uplatnění v oboru, v němž by si ještě před pár lety představit počítač nikdo nedokázal. Dneska tam je, musí být, protože se stará o objednávky, faktury a evidenci třeba v dílně na plyšové hračky. Ale nenapadlo vás, že počítač by mohl být – a já jsem přesvědčen, že by měl být – také v pokoji vašich rodičů či prarodičů?

Ilustrace

Počítač by to mohl být zcela obyčejný, třeba repasovaný, nebo jeden z těch, kterých se prosperující firmy musí zhruba co tři roky zbavovat, aby je nahradily novými, nezažloutlými.

Takový počítač lze často získat zcela nebo téměř zadarmo, dokonce leckdy bývá nabídnut jako dárek při odchodu do důchodu. Podstatné ovšem je vybavit takový přístroj internetovou přípojkou. Dnes už nabídka poskytovatelů internetového připojení začíná převyšovat poptávku a ceny klesají. Někde je dokonce k dispozici signál wi-fi zadarmo, v odlehlých končinách může být řešením CDMA, jindy není problémem kabelové připojení (třeba už je zřízené, ale jen pro TV programy) atd.

V nejnepříznivějším případě to bude znamenat platit několik stokorun měsíčně, ale o vašem nesplatitelném dluhu už řeč byla.

Zejména rodiče – „služebně mladší penzisté“ – počítače v práci už většinou používali, s prarodiči bude nejspíš třeba nastoupit citlivý učební proces. Směr je jen jeden: naučit je „listovat“ internetem. Až dozraje čas, přidáte chatování. Psaní e-mailů, popřípadě dopisů ve wordu či v čem, to může přijít až mnohem později, pokud vůbec. Jakmile se nový adept internetové komunity zachytí drápkem na portálech i-dnes, lidovky, neviditelný pes či jinde, otevře se mu celý nový svět. I ten nejmenší pokojík přijde o bariéry čtyř stěn. Vaši nejbližší už nebudou sami. Nebudou odevzdaně čekat, až se vám podaří je jednou za čas navštívit, budou žít v novém, možná trochu virtuálním, ale velmi rozmanitém, zajímavém a živém světě, který jim nedovolí stárnout.

Vím, o čem mluvím. Sám se musím čas od času zbavovat zcela neprodejných, ale funkčních počítačů, které nestačí stále větší hladovosti grafických a zlomových programů. Tyto počítače našly své nové starší majitele z řad mých známých a známých mé ženy. Jejich děti či vnoučata jim zařídily trvalé internetové připojení. Výsledky jsem viděl a vidím. My, dosud se pachtící v pracovním procesu, co máme čas sotva očima přelétnout nejnovější aktuální zprávy (RSS, aby toho textu nebylo příliš), můžeme jen závidět.


Josef Kroupa