Podrobnosti k fóru PrestIGPřidávání příspěvků do fóra

Hlavní ovládací prvky jsou v horní centrální části každé stránky fóra. Výřez z obrazovky vidíte vpravo. Odkazem „Zpět na PrestIG“ se vrátíte na domovskou stránku PrestIG. Chcete-li se vrátit na stránku, z níž jste volali fórum, použijte zpětné tlačítko prohlížeče. Informační řádek oznamuje celkový počet zpráv na fóru a počet stran. Fórum automaticky stránkuje po deseti příspěvcích na stránce. V posledním řádku se ovládá listování stránkami.
Na snímku jsme zakroužkovali nejdůležitější odkaz, tj. „Přidat zprávu“. Když na něj klepnete, zobrazí se vám stránka s formulářem – viz další obrázek.

Pro názornost jsme formulář vyplnili fiktivními údaji. Jméno samozřejmě můžete napsat skutečné (například Jan Novák), nebo si zvolte vhodnou přezdívku. Pole „Odkud jste?“ doporučujeme vyplňovat, abyste se odlišili od jiných návštěvníků, pokud se náhodou sejdou stejné přezdívky.

E-mailovou adresu radíme spíš neuvádět. Ve své schránce jistě nacházíte dost nevyžádané pošty, tak proč otvírat dveře pro další?

Pak napíšete text svého sdělení. Ten v našem příkladu končí značkou smajlíka „:)“, což je v tomto případě skutečně smějící se hlavička. Smajlíků je spousta, některé i animované. Máte možnost vybrat si podle svého gusta, když klepnete na odkaz „Můžete vložit smileys“. Otevře se nové okno. Vidíte ho na dalším obrázku. Jednoduše klepnete (jednou) na vašeho favorita. Smajlík se vám vloží do textového pole na místě kurzoru. Zde ovšem uvidíte jeho textovou interpretaci, nikoli obrázek. Ten bude vidět na fóru, až zprávu odešlete.

Obecně doporučujeme smajlíky používat raději výjimečně. Fórum „zavšivené“ těmito potvůrkami nevypadá nijak zvlášť vábně. Pokud aktivujete zaškrtávací políčko „Vypnutí smileys“, tak vložený smajlík nevymažete, ale zůstane i po odeslání v textové podobě. S výjimkou zkušených internetových surfařů ovšem ostatní nepoznají, o jakého smajlíka jde. Takže nechcete-li obrázek, smajlíka nevkládeje.

Další políčko se týká privátní zprávy. Když ho zaškrtnete, tak si text zprávy bude moci zobrazit jen oprávněný redaktor PrestIG. Ostaní uvidí informaci „Privátní zpráva. Oprávněný redaktor si ji může zobrazit kliknutím“. Do určité míry to není k ostatním uživatelům fér a zbytečně takový nerelevantní příspěvek zabírá místo. Ohleduplnější je poslat nám individuální e-mail, k čemuž slouží odkaz v dolním pásku na všech stánkách PrestIG. Pokud ovšem nemáte správně nakonfigurovaného poštovního klienta mebo posíláte e-maily přes různé služby typu seznam.cz, tak je poslání privátní zprávy via fórum PrestIG pohodlnější a rychlejší. Vaše privátní zprávy budeme, až Vám individuálně odpovíme, z fóra odmazávat.

TIP:

Jak vám ale budeme schopni na privátní sdělení odpovědět, když neuvedete svoji e-mailovou adresu? Rada: Neuvádějte ji v poli „Váš e-mail:“, ale v textu privátní zprávy. Ten nesmí obsahovat webové adresy, ale e-mailové adresy ano.

Bojujeme proti robotům

Posledním krokem před odesláním vaší zprávy je opsání náhodně generovaného bezpečnostního čísla. To je dost účinné opatření proti zlomyslným robotům prohledávajícím webové stránky, aby zahlcovaly fóra a jiné interaktivní aplikace buď reklamními nabídkami, nebo jen nesmyslnou změtí znaků.

Odeslání zprávy

Ještě jednou si zkontrolujte, zdali nemáte ve zprávě překlepy nebo dokonce pravopisné chyby (nepodceňujte češtinu, nešetrné zacházení s ní o pisateli leccos prozrazuje) a můžete stisknou tlačítko „Odeslat“. Pokud jste vyplnili jméno (přezdívku), napsali třeba i krátký text a opsali správně bezpečnostní číslo, zobrazí se vám informace jako na obrázku vpravo. Pokud jste někde udělali chybu, tak se dozvíte, co bylo špatně, a máte možnost zjednat nápravu.

Nyní určitě chcete vidět svou zprávu na fóru, takže zvolte „Klepněte zde pro pokračování“. Zobrazí se vám první stránka fóra a na ní jako nejaktuálnější (tj. nejvýš) váš příspěvek. Takto:

Pokud vám bude vrtat hlavou, k čemu jsou tři malé ikonky vpravo dole u každého příspěvku, tak vězte, že klikat na ně můžete dle libosti, ale akce, k nimž jsou určeny, se povedou jen oprávněným redaktorům PrestIG po zadání hesla. Červený křížek slouží k vymazání příspěvku, zelená šipka pro odpověď našeho redaktora na příspěvek přímo v těle zprávy a „IP“ k zablokování IP adresy v těch smutných případech, kdy se pisatel na fóru vyjadřuje opakovaně vulgárně nebo jinak velmi nepřístojně. Normálně takové příspěvky mažeme, ale když se od stejného autora opakují, pak mu zablokujeme jednou provždy přístup na fórum PrestIG. I když neuvedete svoji e-mailovou adresu, vaše IP adresa je vždy zaznamenána. Takže vás lze v extrémních případech i dohledat.


Nápověda k obsluze fóra PrestIG. Leden 2008.